Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus)Třída: plazi (Reptilia)
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: ještěři (Sauria)
Čeleď: chameleonovití (Chamaeleonidae)
Rod: chameleon (Chamaeleo)

Popis:
Chameleon jemenský má výraznou přilbu (u samců až 8cm), na hřbetě hřeben tvořený jednou řadou šupin. Samci dorůstají celkové délky až 65cm, samice jen 45cm. Jejich zbarvení bývá poměrně pestré (odstíny zelené, žluté, hnědé, oranžové až tmavě šedé). Samci na rozdíl od samic mívají na zadních nohách "ostruhu".
Samci projevují silné teritoriální chování. Samice pohlavně dospívají přibližně v sedmi měsících, samci o něco později. V období námluv se samec se samicí vzájemně provokují výrazným zbarvením, syčí a nafukují se. Po zhruba měsíci březosti samice naklade do vlastnoručně vyhrabané jamky 20-80 vajec.

Obecně:
Největší pozornost si tento živočich získal především díky schopnosti měnit barvu, sledovat každým okem jiný objekt a specifickým způsobem lovu-vystřelováním dlouhého jazyka.

Rozšíření:
Jeho přirozeným výskytem jsou oblasti Arabského poloostrova, Jemenu a Saudské Arábie.

Zabarvení a chování:
Zabarvení a chování chameleonů se sebou úzce souvisí. Jednak podle zbarvení těla můžeme poznat, jak se chameleon cítí nebo jakou má náladu, a jednak to slouží i k domluvě mezi samotnými chameleony. Samotná změna barvy netrvá dlouho, stačí na to 3 vteřiny. Zabarvení nezáleží ale pouze na náladě a prostředí, ale také na stavu, teplotě, intenzitě a spektru osvětlení, denní době, ročním období. Barvy jsou mimořádně pestré, avšak není pravda, že se chameleoni mohou vybarvit do jakékoliv barvy. U chameleona jemenského převládají odstíny zelené, hnědé a černé barvy.

Potrava:
Hmyz: cvrčky, sarančata,pavouky, mouchy, kobylky, motýli... Ovoce, zelenina:
jablko, hrozny, jahody, maliny, rajče, salát, okurek, mrkev... Příjem vody:
Chameleoni pijí v drtivé většině jen tekoucí vodu nebo vodu stékající či zachycenou na listech rostlin. Z tohoto důvod je nezbytné terárium rosit, alespoň jednou denně. U mláďat minimálně dvakrát za den. Další možností napájené chameleona je podávání vody pipetou. Tento způsob je vhodný protože víte kolik chamík příjme vody. Příjem vody u chameleonů není nijak velký. Dospělým jedincům stačí dát napít jen dvakrát nebo třikrát za týden, mláďatům alespoň čtyřikrát nebo pětkrát za týden.

Terárium:
Terárium pro chameleóna orientujeme především do výšky. Pro jednoho jedince je dostačující prostor 100x50x50. Samozřejmě čím má větší možnost pohybu, tím je to pro chovné zvíře lepší. Jeho terárium se snažíme co nejvíce přizpůsobit jeho přirozenému prostředí, takže se jej snažíme vybavit různými rostlinami a větvemi. Důležitou součástí terária by měla být výhřevná žárovka, pod kterou by se měla teplota pohybovat kolem 32°C. Také barevné spektrum světla by mělo být co nejvíce přirozené s obsahem UV záření. Chameleóni jsou denní zvířata a jejich hlavním smyslem je zrak, proto by mělo být spektrum a barva použitého osvětlení co nejbližší slunečnímu. Důležité je také udržovat správnou teplotu, nejlepší je terárium rozdělit na několik teplotních pásem tak, aby si váš svěřenec mohl sám zvolit to, které mu v daný okamžik nejvíce vyhovuje. Doporučuje se mít v nejvrchnějších vrstvách teplotu 30-45°C pod výhřevnou žárovkou, ve střední části by se měla teplota nacházet v rozmezí 25-30°C a u dna terária by měla být teplota nejnižší a to v rozmezí 20-25°C.

Terárium umisťujeme do málo frekventované části místnosti a pokud možno co nejvýše, aby byl chameleón nad úrovní ostatních tvorů v místnosti. Často se také doporučuje zabránit vzniku zrcadlení ve sklech terária, se svým dobrým zrakem by mohl chameleón považovat svůj odraz za konkurenta. Při umístění terária je také důležité dávat pozor na to, aby nebylo přímo u okna. Jednak z důvodu přímého ostrého slunce a hrozícího přehřátí, ale i kvůli možnosti průvanu. Ignorujeme-li tato doporučení, riskujeme vznik stresu, na který jsou chameleóni značně citliví.

Důležité je také udržovat správnou vlhkost ubikace. Tu zajišťují zčásti rostliny v teráriu, ale důležité je i pravidelné rosení každý den, protože chameleóni pijí většinou tak, že olizují kapky vody z listů a větví.