Křeček zlatý (Mesocricetus auratus)Třída: savci
Řád: hlodavci
Čeleď: myšovití
Podčeleď: křečci praví
Rod: křeček
Velikost: 20 cm
Délka života: 2 – 3 roky
Pohlavní dospělost: samec 10 týdnů, samice 16 týdnů
Délka březosti: 15 – 17 dní
Počet mláďat: 5 - 10
Původ: Suché stepi a pouště Blízkého východu.

Popis:
Původní barva srsti byla žlutohnědá (zlatá), spodek těla bílý. V zajetí byly vyšlechtěny různé varianty barvy i délky srsti. Samice mají delší ocásek a plošší zadeček, samci mají zadeček kulatější, také řitní otvor je vzdálenější a u dospělých jsou viditelná varlata.

Chování:
Jsou aktivní hlavně v noci, žijí samotářsky. Samci a samice se setkávají jen v době páření. Mimo tento čas se napadají a jsou schopní protivníka ukousat. Křečci jsou obratní lezci a skokani. Mají ve zvyku kálet jen do jednoho rohu, jsou schopni naučit se chodit na křeččí záchod. Ve volné přírodě se vydávají za potravou daleko, nacpou si ji do lícních toreb a odnesou do nory.

Krmení:
Semena a zrní (pšenice, oves, ovesné vločky, kukuřice, slunečnicová semínka) banán, hrušky, jablka, jahody, hroznové víno, vlašské ořechy, lískové ořechy, buráky, bílé zelí, kedluben, dýně, kukuřice, mrkev, cuketa, sladká paprika, okurka, čekanka, pampeliška, vzrostlá pšenice. Pro zpestření - vajíčko, tvaroh, tvrdý sýr, mouční červi, cvrčci, bílý jogurt

Ubytování:
Klec nebo terárium, minimální velikost 60x25x30 cm. Úkryt - dřevěný nebo keramický domeček, pozor na plastové – na stěnách se sráží vlhkost a křeček tím trpí. Jako podestýlka jsou vhodné hobliny případně kukuřičná podestýlka. Různé hračky a prolézačky.

Nezbytná péče:
Každodenní fyzický kontakt, je dobře ochočitelný, i když některé se nepodaří odnaučit kousat. Dlouhosrsté varianty potřebují kartáčovat srst.

Zajímavosti:
Všichni křečci v domácích chovech pochází z jediné samičky s devíti potomky, kteří byli odchyceni v roce 1930 v Aleppu.