Pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: myšovci (Myomorpha)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Podčeleď: pískomilové (Gerbillinae)
Rod: pískomil (Meriones)

Popis:
Pískomil mongolský dorůstá délky až 15 centimetrů bez ocasu, který mívá až 12 centimetrů. Toto krásné zvířátko se dožívá věku až 4 let.

Vzhled:
Tento pískomil je charakteristický dlouhým jemným ocáskem, který je zakončen chomáčem chlupů. Srst bývá hnědobéžová (možné jsou i černé, krémové, stříbrné, zlaté, bílé a černobílé variety), oči jsou černé, stejně jako drápy.

Chov:
Pokud si chcete pořídit pískomila, měli byste koupit nejméně dva. I kdybyste se o jedince starali denně několik hodin, nevynahradili byste jeho chybějícího kamaráda. Je celkem nenáročný na chov, ale jejich mláďata se špatně umisťují. Při ochočování pískomilů si dávejte pozor, abyste ho nechytili za chocholatý konec ocasu, protože by vám mohl zůstat utrhnutý v ruce. Pískomilům se podobně jako např. ještěrkám při nebezpečí strhne kůže z konce ocásku. Zbyde špičatý krvavý konec ocásku, který uschne, odláme se a ocásek se zaoblí. Roztomilá chocholka na konci už však nedoroste. Pískomil bude mít potíže se skákáním. Ocas totiž funguje jako kormidlo.

Potrava:
Pískomil mongolský konzumuje zejména semena (kukuřice, pšenice, oves a slunečnice), ale je vhodné doplňovat stravu i ovocem a zeleninou, případně tvarohem a tvrdým sýrem. Potravu, kterou hned nezkonzumuje má snahu hromadit ve své noře.

Rozmnožování:
Pískomil mongolský rodí po cca 26 dnech březosti až 6 slepých neochlupených mláďat, která pohlavně dospívají ve třech měsících věku.

Zajímavosti:
Pískomil může skákat až 50cm nad zem. Žije mírumilovně v rodinných svazcích, musí-li bránit své teritorium, dokáže neúprosně bojovat. Vyskytuje se ve skupinách s komplexní sociální strukturou a přísným hierarchickým uspořádáním. Rozvětvený systém nor hlubokých 150 cm až 5m.