Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: zebřička (Taeniopygia)
Výskyt: Austrálie, Malé Sundy
Velikost kroužku: 2,5 mm
Snůška: 4 - 6 vajíček
Inkubační doba: 12 – 14 dnů
Vylétnutí z hnízda: za 21 dní
Osamostatnění: 14 – 21 dnů
Přepeření do šatu dospělých: 3 - 4 měsíce
Kroužkování: 7-10 den od vylíhnutí
Doporučený věk pro první hnízdění: cca ve 12 měsících

Krmení a napájení:
Ideálním krmivem pro zebřičky jsou například zrna prosa - hlavně senegalského - v klasech, neboť tento způsob výživy je nejen nasytí, ale také podporuje jejich fyzickou aktivitu a tím i dobrý zdravotní stav. Dále jim můžeme předkládat semena travin, lesknici, řepkové semeno atd. Větší druhy semen, jako je třeba kukuřice, drobní ptáci nezpracují. Krmení můžeme doplnit piškoty a sušenou vaječnou směsí. Chybět by neměly ani čerstvé listy pampelišek, špenátu, mrkev, jablko, zelený salát nebo tráva. Na stěnu klece připevníme minerální doplněk - sépiovou kost nebo speciální minerální zob pro exotické ptactvo. K základní výbavě klece patří také napáječka s čerstvou vodou, která umožní ptákům napájení v kteroukoliv denní i noční dobu.

Chov:
Nejlepším způsobem, jak chovat zebřičky, je chov ve skupině, protože jsou z přírody zvyklé žít ve větších ptačích koloniích. Ale samozřejmě je lze chovat i jednotlivě. Zebřičkám vyhovuje prostorná klec s množstvím bidýlek, mezi kterými často přeletují. Tuto činnost většinou doplňují jemným roztomilým štěbetáním. V kleci by kromě bidýlek neměla chybět již zmíněná napáječka a krmítko. V případě, že chceme, aby pár zplodil potomstvo, umístíme do klece i hnízdo. Klec, bidýlka i další vybavení je nutné udržovat v dokonalé čistotě.

POZOR!
Ptáci rozmělňují potravu v žaludku rovněž pomocí mechanických částic, tzv. gritu, kterým může být např. písek. Nesmíme proto zapomenout instalovat zebřičkám do klece krmítko s nějakým vhodným jemnozrnným materiálem, jako je právě zmíněný písek, aby neměly zažívací problémy.